تبلیغات
وبلاگ پایگاه مقاومت شهید فهمیده شهرستان بافق - شكست امریكا در صحرای طبس‌
با سلام؛ به وبلاگ اختصاصی پایگاه مقاومت شهید فهمیده شهرستان بافق خوش آمدید. جهت ایجاد رابطه ای صمیمانه با تبادل لینک وبلاگ ها موافقیم. در ضمن تمامی وبلاگ نویسان عزیز بافقی می توانند بدون تبادل لینک در پیوندهای روزانه آدرس خود را اضافه کنند(البته با پسوند بافقی) تا بلافاصله به تائید مدیریت دربیایند. مشتاقانه منتظر پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. راستی کپی برداری هم از این وب تنها با ذکر منبع مجاز است./ با تشکر
دوشنبه 4 اردیبهشت 1391

شكست امریكا در صحرای طبس‌

   نوشته شده توسط: عضو پایگاه    

چهارم اردیبهشت 1359 نیروهای امریكایی در عملیاتی موسوم به «دلتا» و با هدف آزاد كردن گروگانهای این كشور كه در لانه جاسوسی امریكا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحرای طبس پیاده شدند.
قرار بود این نیروها كه در میان آنان افسران حكومت پهلوی و افراد وابسته به ساواك نیز حضور داشتند، از طبس با چرخبال به سوی تهران حركت كرده و در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی‌) فرود آیند وسپس با لباس مبدل‌، به سفارت امریكا در تهران حمله كرده و جاسوسان خود را آزاد كنند. طبق این نقشه‌، آنان پس از پایان فعالیتشان، از همین راه به طبس رفته و از آنجا با هواپیما از ایران خارج می‌شدند.
نیروهای امریكایی برای انجام این عملیات در «فورت برگ‌» امریكا آموزش نظامی دیده و در فرودگاه كارولینای شمالی انجام آن را تمرین كرده بودند. پیش از شروع عملیات نیز به پایگاه‌هایی در مصر و عمان منتقل شده بودند.
فرودگاه‌های نظامی مصر، عمان و عرشه ناو هواپیمابر امریكا دردریای عمان از مراكز عمده برخاستن هواپیماها و چرخبال‌های مهاجم امریكا برای فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپیمابر نیمیتس‌نیز 4 ماه پیش از این حمله ـ دی 1358 ـ در چهارچوب نیروهای موسوم به «واكنش سریع‌» وارد خلیج فارس شده بودند. حمله نظامی امریكا به طبس‌، دوهفته پس از آن صورت گرفت كه دولت این كشور در اقدامی یكجانبه، روابط كشورش را با جمهوری اسلامی ایران قطع كرد.
نیروهای امریكایی ـ 132 نظامی‌، 8 چرخبال و سه هواپیمای باربری هركولس 130 C-ـ پس از استقرار در طبس و قبل از حركت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند و از ادامه مأموریت بازماندند. دستگاه هیدرولیك یكی از چرخبال‌ها از كار افتاد، چرخبال دیگر بر اثر طوفان شن و عدم دید كافی به هنگام جابجایی، با یكی از هواپیماهای هركولس برخورد كرده و هر دو وسیله نقلیه آتش گرفت و در نتیجه آن 8 تن از نظامیان در شعله‌های آتش سوختند.
منابع سیاسی امریكا مدعی‌اند كه كاخ سفید برای توقف عملیات‌، از سوی كرملین نیز تحت فشار بوده‌اند‌. ادعایی كه به نظر می‌رسد با هدف كتمان شكست عملیات مطرح شده است. در تمام مراحل عملیات دلتا تنها 4 نفر در امریكا از انجام آن باخبر بودند: كارتر رئیس جمهور، هارولد براون وزیر دفاع، هامیلتون جوردن مشاوركاخ سفید و برژینسكی مشاور امنیت ملی‌. در ایران نیز عوامل ناشناخته‌ای در جریان این عملیات بوده و با آن همكاری داشته‌اند.
به هرحال، درپی حادثه صحرای طبس و فرار باقی مانده هواپیماها و چرخبال‌های امریكایی به سوی ناو «نیمیتس‌» جیمی كارتر رئیس جمهور امریكا شكست این عملیات مداخله جویانه را اعلام كرد. پس از این مداخله، كتابهای بسیاری در خارج از كشور انتشار یافت و اهداف پشت پرده امریكا در این حمله ماجراجویانه و ناموفق وهمچنین ابعاد رسوایی كاخ سفید را بر ملا ساخت.
پس از این حادثه ، جاسوسان امریكایی در چند دسته به نقاط مختلف كشور برده شدند تا دسترسی به آنان میسر نباشد. جاسوسان امریكایی بیش از 6 ماه پس از عملیات امریكا در طبس در اختیار دانشجویان پیرو خط امام بودند.