تبلیغات
وبلاگ پایگاه مقاومت شهید فهمیده شهرستان بافق - اماکن و منظر دیدنی شهرستان بافق

ـ امامزاده عبدالله (ع) : امامزاده عبدالله (ع) بافق برادر امام  رضا(ع) و فرزند امام موسی بن جعفر(ع) است كه گنبد آن یكی از زیباترین گنبدها در نوع خود می باشد و به گفته ای گردترین گنبد دنیاست بنای این زیارتگاه كه بقعه ای بسیار زیبا و با شكوه دارد در قرن پنجم هجری قمری به پایان رسیده است .


ـ مسجد جامع بافق: از قدیمی ترین مساجد این شهرستان است كه در عصر صفوی بنا شده است. این مسجد به اصطلاحاً مردم به آن مسجد جمعه می گویند در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده كه قسمت تابستانی آن شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبك مسجد جامع كبیر یزد و در دو ردیف با پایه های محكم بنا شده كه سقف به دولایه بوده است كه امروزه تخریب گردیده و مسجد نوساز دیگری به سنگ نوین بنا گردیده است.
 در پیشانی ایران و شبستان آن كاشی كاری قاجاری هست و مؤسس و بانی اولیه آن فردی به نام ملا محمد باقر می باشد .


ـ نخلستانهای شهر بافق : از جاذبه های زیبا و دیدنی این شهرستان است كه مناطق بسیار زیادی را در بر می گیرد این شهرستان با داشتن 300 هزار اصله نخل و در زمینی به وسعت 1800 تا 2000 هكتار یكی از مناطق خرماخیز محسوب می شود. اكثر درختان خرما بصورت توده ای و خودرو رشد نموده اند . نخلستانهای بافق ، حومه بافق،‌روستای باقرآباد و دهستان مباركه را بیشتر در برمی گیرد .


ـ دریاچه تفریحی آهنشهر : که در شهرک آهنشهر قرار دارد و یکی از جاذبه های توریستی شهرستان می باشد.


ـ قنوات بافق :
ـ قنات جلال آباد:  كه طول آن حدود 18 كیلومتر و قدمت آن 750 سال و طول تركار آن 1000 متر و عمق مادر چاه آن 40 متر و تعداد میله های آن 450 میله و در دشت واقع گردیده است كه مصرف آن جهت كشاورزی و كیفیت آب آن شیرین ، دبی آن 15 لیتر در ثانیه و سطح زیر كشت هفتاد هكتار و محل چاه مادر آن حوض حافظ و محل خروجی آب منطقه فاضلیه

ـ قنات عنایت آباد : كه طول آن 16 كیلومتر و قدمت آن بیش از 350 سال، طول تركار آن 600 متر و عمق مادر چاه 40 متر و تعداد میله های آن 420 میله و در دشت قرار دارد . مصرف آن جهت آبیاری كشاورزی و 35 لیتر بر ثانیه دبی آب و سطح زیركشت 150 هكتار و محل خروجی آب آن منطقه فاضلیه می باشد.


منطقه ییلاقی و چنار كهنسال همسك : روستای همسك در 72 كیلومتری شهرستان بافق و دارای آب و هوای معتدل در منطقه كوهستانی بافق قرار دادر و در این روستا برج نگهبانی دوره های گذشته خودنمائی می كندو درخت تنومند و چنار این روستا كه قدمت هزار سال دارد صفائی وصف ناپذیر را به همراه داشته و درختهایی تنومند گردو این روستا را به جنگلی انبوه مبدل سالخته و آب این روستا از طریق قنات تأمین و در این روستا رودخانه نسبتاً طویلی قراردارد كه از میان روستا عبور می نماید. و آسیاب قدیمی این روستا براثر بی توجهی در حال ویران شدن است . در نزدیكی این روستا معادل حفاری شده ای قراردارد كه حكایت از قدمت و سخت كوشی مردم این دیار می باشد.


ـ چنار تاریخی باجگان بافق : كه در ارتفاع 2400 متر از سطح دریا و در 100 كیلومتری جنوب شرق بافق در منطقه باجگان قرار گرفته قدمتی حدود 1000 سال دارد و ارتفاع آن 34 متر است . این درخت تك پایه بوده و از نظر ظاهری تقریباً سالم است دارای 3 شاخه قطور است كه محیط هركدام بالغ بر 5/2 متر است .
ارتفاع تشكیل تاج این درخت 3 متر و محیط بقیه آن 6/7 متر و قطر حدودی تاج آن 29 متر است .


منطقه ارس باجگان : در فاصله 100 كیلومتری شهرستان بافق قراردارد و وسعت جنگلهای ارس باجگان در حدود 3500 هكتار می باشد كه تراكم هر هكتار حدود 90-60 اصله می باشد . منطقه جنگلهای ارس باجگان منطقه حفاظت شده ذخائر جنگلی اعلام گردیده كه توس اداره منابع طبیعی شهرستان مراقبت و حفاظت كامل می شود كه وجود این جنگلهای ارس در استان بی نظیر است .


ـ قلعه باقرآباد : ساخت قلعه در اكثر نقاط مركزی ایران و حول وحوش راههای عمده ای كه مناطق جنوبی و شرقی را به مركز ارتباط می دهد رواج داشته است زیرا ناامنی و ترس از جمله راهزنان، كوچ نشینان و حوادث تاریخی نظیر لشكر كشی و عبور سپاهیان متعدد مردم مناطق را وادار می كرد برای حفاظت از جان و مال و حتی دامهای خود بناهای مستحكم با دیوارهای بلند و برجهای متعدد احداث نمایند منطقه بافق هم از این قائده مستثنی نبود و در برهه هایی از تاریخ كه نا امنی عمومی بر همه جای مملكت  سایه می انداخت در جای جای این خطه كویری قلعه هایی بنانموده اند كه هنوز در مقابل حوادث تاریخی مستحكم و پابرجاهستند . قلعه باقرآباد یكی از این قلعه هاست كه با قدمتی طولانی هنوز پابرجاست و بعنوان یكی از بناهای قدیمی و فرهنگی به ثبت رسیده است . این قلعه در روستای باقرآباد قرار دارد .ـ تپه های قاضی میر جعفر : گستردگی و وسعت تپه قاضی میر جعفر و غنی بودن آن به لحاظ دادههای فرهنگی و معماری زیاد است و لایه های فوقانی آن متعلق به دوره میان اسلامی و قرون 5و6و7 می باشد .

ـ براریگ بافق : كه شامل تپه های شنهای روان و وسعت زیاد می باشد از گذشتگان نقل شده كه ریگهای روان تا محل پمپ بنزین (مدخل ورودی شهر) كه امروز منطقه ای مسكونی شده ادامه داشته ولی همین ریگهای روان امروزه تپه های دیدنی را در جاده قطرم و دهستان مباركه به وجود آورده كه بسیار دیدنی و جلوه خاصی به كویر می دهد .


ـ روستای شادكام: یكی از روستاهای خوش آب و هوای شهرستان بافق می باشد كه در فاصله 40 كیلومتری این شهرستان قراردارد كوههای بلندی دور تا دور این روستا را در برگرفته به طوری كه در زمستانها ساكنان آن روستا نور چندانی ندارند و آب این روستا از فاصله 2 كیلومتری كه كانال كشی شده است . از طریق چشمه تأمین می گردد، و رودخانه نسبتاً بزرگی دارد كه هنگام بارندگی راه ارتباطی این روستا به شهر را قطع می كند و در آن مكان زیارتگاه و چنار كهنسالی وجود دارد .


ـ روستای قطرم ،‌پیر قطرم : این روستا در فاصله 50 كیلومتری جنوبشرق بافق واقع شده است. ویژگی بارز و مشخص این روستا خصوصیت آب و هوایی است. این روستای خوش آب و هوا در دره ای میان كوههای بلند و سر به فلك كشیده واقع شده دارای آب و هوای چهار فصل می باشد بطوریكه در این روستا درخت خرما كه مخصوص مناطق گرمسیری می باشد در آن روئیده و همچنین دارای درختان بادام و زردآلو و گردو است كه این درختان خاص مناطق سردسیری است . این روستا در تمام فصول سال دارای سكنه بوده و در آن به كشاورزی و دامداری مشغول هستند. در نزدیكی این روستا آرامگاه پیر قطرم قراردارد كه از عرفا و مشایخ این روستا بوده و آرامگاه او محلی برای زیارت و تفریح اهالی بافق و توابع می باشد .


ـ چشمه پیروزی : در فاصله 40 كیلومتری شرق شهرستان بافق واقع شده است . این چشمه به عقیده مردم بافق چشمه نظر كرده بوده و هرسال در ایام تعطیل پذیرای تعداد زیادی از شهروندان بافقی میباشد و بازدید كنندگان با این عقیده كه این چشمه گذرگاه حضرت علی(ع) بوده است و آن را مقدس می دانند . چشمه پیروزی از دامنه كوه بیرون می آید و آب آن در حوضچه ای قدیمی كنار همان كوه ذخیره می شود كه اخیراً توسط اداره منابع طبیعی یك باب آب انبار احداث شده و مازاد آب چشمه در آن ذخیره می شود. در حوالی این چشمه باستانی چند باب ساختمانی احداث شده كه استراحتگاه مناسبی جهت بازدید كنندگان می باشد . 


ـ چشمه آب مرغو : این چشمه در 20 كیلومتری شرق شهرستان بافق در مسیر جاده واقع شده و خصوصیت این چشمه این است كه از طاق نمائی واقع در كمركش كوه و از برجستگی های آن آب بصورت قطره قطره می چكد . و به حفاریهای ایجاد شده طبیعی می ریزد این چشمه راه مناسبی ندارد و هیچگونه ساختمان یا امكاناتی در حوالی آن وجودندارد و بیشتر افراد بوسیله موتور سیكلت به این منطقه وارد و جهت تفریح از آن استفاده می كنند.


- میدان  خان : یکی از قدیمی ترین ابنا تاریخی شهرستان که در حوالی امام زاده عبدالله (ع) قرار دارد.


ـ رودخانه شـور : این رودخانه یك رودخانه موسمی و نسبتاً طویل است كه سرچشمه های این رودخانه از ماهان كرمان شروع و آبریزهای زیادی به آن ملحق می شود. به علت كویری بودن منطقه در طول مسیر چندین باتلاق ایجاد شده كه در طول سال دارای آب راكد می باشد كه زیستگاه بعضی از پرندگان مهاجر شده است. در نهایت مسیر این رودخانه از 5 كیلومتری جاده بافق ـ یزد عبور كرده و آب این رودخانه فصلی به باتلاق بافق سرازیر می شود.


ـ منطقه درنـد : روستای درند یكی از بهترین روستای منطقه بهاباد در حدفاصل مناطق كوهستانی شهرستان بافق و بهاباد قرار گرفته و ناحیه كاملاً كوهستانی بوده و از دو آبادی به نامهای درند بالا و پائین تشكیل شده كه توسط یك منطقه جنگل به یكدیگر متصل می شود و دارای آب و هوای نسبتاً سرد می باشدو نسبت به روستاهای همجوار تابستانی خنك دارد .


-بادگیر ها

ـ كویر در انجیـر : این كویر 1500 كیلومتر مربع از مساحت دشت بافق را در برگرفته است كه منطقه ای به شدت كویری و دارای املاح نمك بسیار زیاد همراه با منابع آب در نزدیك سطح زمین است . سرزمینهای لخت و فاقد پوشش گیاهی، تپه ها و كوههای در هم ریخته و شدیداً در حال فرسایش، زمینهای شور كویری، تپه های ماسه بادی چهره این منطقه را تشكیل می دهد . شهر بافق در تهدید دائمی شنهای روان شرق كویر در انجیر است . كویر مزبور در انتهای رودخانه شور بهاباد ، رود شور بافق ، رفسنجان می باشد كه قسمت مركزی آن در جهت شمالی ـ جنوبی را آب بسیار شور فرا گرفته كه غیرقابل استفاده است كه اطراف آن را زمینهای باتلاقی احاطه نموده كه ورود به قسمت مركزی را غیرممكن ساخته و بعد از این قسمت، زمینهایی است كه سطح آب زیرزمینی تقریباً در عمق 15 تا 20 سانتی می باشد . و در اطراف بر عمق سطح آب زیرزمینی افزوده می شود محدوده این كویر از شمال غربی به كویر ساغند و زرین و از جنوب به بافق محدود است . با توجه به وجود آبهای زیرزمینی شور نزدیك به سطح زمین در این منطقه امكان مهار شنهای روان با ایجاد پوشش گیاهی مقاوم شور (شورسفید) به آسانی عملی است . 


ـ باغات معروف بافق :
ـ باغ سرچشمه(باغ سلوچ) : از قدیمی ترین باغات بافق می باشد و در نزدیكی سرچشمه واقع است.

ـ باغ تیتـو : از جمله باغهای قدیمی است كه چون سایر باغات در حال تخریب و ویرانی است . 

-باغ عمارات

ـ باغ سردر صدر آباد :كه متأسفانه قسمتهای جانبی كوشك تسلی فروریخته ولی بنای اصلی سالم مانده كه با مرمت آن می توان در حفظ یكی از باغهای كهن بافق كه دارای چشم اندازی زیباست كوشید .
ـ آب انبارها و حمامها :‌ كه دارای ارزش گردشگری است .ـ قلعه صادق آباد :  كه سرد درآن طی دوسال گذشته براثر ریزش باران تخریب شده ولی هنوز قابل ترمیم است .

ـ قلعه شهر آباد :  كه قسمتی از حصار آن كه رو به سمت صحرای شهر آباد است به علت گسستگی در حال فرو ریختن است و نیاز به رسیدگی فوری دارد.